BLOGI:

Blogid

06/07/2011 08:55 Aegna sümpoosion
1.-3. juulini 2011 toimus Aegna saarel meresüsta harrastajate kokkutulek, kus ka välismaised koolitajad osalejatele oma tarkusi edasi andsid. Mind huvitas kõige enam eskimopöörete osa - on neid erinevaid stiile ju väga palju ja koolitajad valdasid neist paljusid. Kuna Aegna on ka kodust kõigest 14 km mööda merd, siis oma ukse ees just iga päev suuri gurusid ei näe. Tahtsin näha kuidas nemad algajaid õpetavad ja leida ka ise mõni uus tehnikanipp.
      Neljapäeval sai käe valgeks juba Valkla rannas Helen Wilsoni käe all. Selle päevani polnud ma grööni stiilis pöördeid väga tõsiselt päevakavasse võtnud, sest ise pole ma neid vaevunud juurde õppima. Asi mida grööni stiili puhul veidi teist moodi tehti kui siiani ise olen teinud on nn balance brace. Minul on vasak käsi üle tagateki - neil aga vees. Samuti tehti kätega pööre nägu ülespidi - mina teen nägu alaspidi. Kahjuks ei oska öelda kumb variant kindlam või kiirem on. Nägu ülespidi mul välja ei tule, nagu Rene teeb. Ka ei ole ta kunagi eskimopöörde võistlustel osalenud - kuigi on kohal olnud.
   Reede peale tööd võtsime siis poisiga oma slallikad ja kaapisime üle - Aegnale. Matkavarustus reisis paadiga omasoodu ja peale pikka ootamist jõudis ka kohale. Õnneks oli seal üksikul maanurgal juba piisavalt häid sõpru ees, kes aitasid hädast välja - et ma janusse ei sureks. Aitäh! Reede õhtul sai ka juba esimesed õpetussõnad kõrva taha pandud ja asi mis mind veel paelus oli grööni aeruga aerutamine ja selles oli Björn väga kõva. Sain vastuse isegi mõnele küsimusele ilma seda esitamata. Kui siiani olin seda grööni aeru vaid mõne korra proovinud ja sedagi totaalselt valesti, siis pole ka ime, miks ma seda seni lihtsalt veidraks puukepiks pidasin. Kuulates aga ära kõik peensused ja siis uuesti proovides oli tunne hoopis teine. Õhtu saabus igatahes kähku - igavledes seda ei juhtu. Seekord oli mul ka kaasas proua kingitud matkapriimus. Istusin siis seal keset teed puu all ja lugesin juhendit kuidas sellega ümber käia ja putru keeta. Tahmatasin selle esimese kasutuskorraga nii ära, et normaalselt käima ma seda ei saanudki. Kahjuks ei olnud õppeprogrammis toidu tegemist ja priimuse kasutamist.
   Laupäeva hommikul jändasin selle priimusega edasi ja õpilased olid juba mures - jääb mul söömata jääb ka tund ära. Kiirelt leiti mulle teine tulevärk ja sain ka lõpuks söönuks. Pöördehuvilisi oli seekord päris palju ja ainult laupäeva hommik oli tühjem. Nii laupäeval kui pühapäeval sai vees täistööpäev tehtud ja maadeldud kõigi vabatahtlikega, kes pead vee alla tahtsid pista. Tõsi, mõni ei tahtnud ka. Minu eskimopöörde õppimise retsept on lihtne:
1) õppevahend - stabiilne, õpilasele sobivas suuruses madala tagatekiga ja korralike reietugedega süst;
2) tavaline sirge varrega matkaaer - soovitatavalt plast alumiinum ja tugev;
3) basseinitingimused soojas vees - kindlasti ninaklamber ja prillid (ilma tundi ei võeta);
4) miinimum 5 treeningut juhendaja käe all;
5) iga treening algab kordusega ja eelneva meeldetuletamisega;
6) harjutamise esimene eesmärk on õppida selgeks ühelt poolt korralik tehnika;
7) harjutamise teine eesmärk on õppida juurde midagi muud. Näiteks teiselt poolt, kulpaeruga, rajaaerutamissüstaga, kanuuga vms.
Kui suusatajad hüppavad kõigepealt 30 m mäest ja oskuste arenedes 120 m mäest, siis eskimopöörde õppimisel on algus stabiilse süstaga ja matka aeruga ja lõpeb rajasüstaga ning kulp aeruga eskimopöörde sooritamisega.
   Ka kipub peale esimesi sooritusi järgneval treeningkorral eelnevalt õpitu ununema. Seetõttu on kordamine juhendaja käe all hädavajalik. Üks talvisele basseinisessioonile hiljaks jäänud õpilane pajatas, kuidas ta iseseisvalt peale ühte basseinitreeningut hiljem ise suvel edasi proovides juba 2 aeru oli murdnud ja ka õlad pisut valutavad.Kommentaarid: (1)

06.07.11 10:59 - Rene

Vaata see Lembit mida sina grööni- või eskimopöördeks kutsud on tegelikult puusalt puusale või sweeproll, või siis kang või kruvi kui kohalikku keelepruuki kasutada. Gröönipööretega on neil ühist niipalju et paat saadakse uuesti kokpit ülespoole veepeale, sarnasust samapalju nagu pingviinil ja kotkal, mõlemad on linnud : ) Teha neid aja peale - kiiresti ja koledalt, minu arust mõtetu kraam, või siis on sel mingi mõte mida ma ei adu või ei taha aduda.


Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda